Menu

CEGLORZ. Teatr Ósmego Dnia.

CEGLORZ. Teatr Ósmego Dnia.
Projekt „Ceglorz” jest kolejnym z serii przedsięwzięć artystycznych Teatru Ósmego Dnia opartych o świadectwa i prawdziwe historie ludzkie. Tym razem zbiorowym bohaterem spektaklu są ludzie „Cegielskiego” i sama fabryka, która stanowiła znaczną część ich życia.
..."Pokazujemy krótkie historie kilku pokoleń robotników i inżynierów – pytaliśmy ich o to, czym była i czym jest praca w fabryce, czym jest życie we wspólnocie dużego zakładu produkcyjnego – tak ważnego w historii Poznania – jak zmieniają się lub odchodzą w przeszłość wartości. Staramy się uchwycić melancholijny dziś urok przestrzeni industrialnej, pejzaż fabryczny, duszę maszyn, a przede wszystkim jednak – wielkie poczucie godności ludzi związanych z długa historią Zakładów im. Hipolita Cegielskiego".

Zdjęcia: Mariusz Forecki

Zakłady Hipolit Cegielski – Poznań (HCP) wrosły w życie Wielkopolski i przez dziesiątki lat były dumą jej mieszkańców. W czerwcu 1956 roku to właśnie z bram tej fabryki wyszli robotnicy z transparentem „Chcemy chleba”, który stał się symbolem tamtego dramatycznego protestu. Założona w czasach zaborów, przetrwała trudne czasy obu wojen światowych. W okresie PRL przeżywała czasy świetności. W najlepszych latach 70-tych zatrudniała ponad 20 tys. pracowników. Po przemianach po 1989 roku załoga zmalała do 3 tys. osób, ale Cegielski nadal był największym polskim producentem maszyn i urządzeń dla przemysłu stoczniowego. W tym był w stanie wytwarzać wielkie silniki okrętowe.

Sytuacja uległa załamaniu latem tego roku. Upadek stoczni w Szczecinie i Gdyni oraz niejasna sytuacja w Gdańsku spowodowały, że zabrakło zamówień i pracy dla zakładu. Zwykle, co roku w Cegielskim robiono ponad 20 silników dla statków. Tymczasem na przyszły rok podpisano kontrakt na jeden z ewentualnymi szansami na maksimum jeszcze trzy, a na hali stoją gotowe, ale nie odebrane silniki dla stoczni polskich i niemieckich.

fragment teksu, który ukazal się na stronie internetowej www.bibula.com 
Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl 

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej