Menu
  • Fotografie
  • Codzienność podróżowania. Mariusz Forecki

Codzienność podróżowania. Mariusz Forecki

Codzienność podróżowania. Mariusz Forecki
Stary budynek dworca kolejowego w Poznaniu został wybudowany w roku 1879, a do 1906 roku trwały prace wykończeniowe. W roku 1929 przeprowadzono remont. W roku 1945, w czasie bitwy o Poznań budynek został zbombardowany. Odbudowany w 1949 roku, w roku 1976 zmodernizowany. W tej postaci przetrwał do dzisiaj. Przez wiele lat  był mekką dla poznańskich bezdomnych. Można było tutaj spotkać słynną poznańską postać: Babilonkę. W połowie lat 80-tych ksiądz Adam Borysiak opiekujący się bezdomnymi organizował kilkakrotnie w poczekalni dworca msze święte, starał się też zarejestrować poznańskich bezdomnych i wydał im specjalne legitymacje. W nieistniejącej restauracji WARS organizowano wigilie dla podróżnych, przez wiele lat jedzenie rozdawali też wyznawcy Kryszny. W budynki koczowali cygańscy Romowie i strajkowali kolejarze. Na piętrze funkcjonowała restauracja słynąca (lata 1988-90) z doskonałych sałatek warzywnych z jajkiem i codziennie, w godzinach rannych, ze świeżych, ciepłych bułek.
Zdjęcia powstały w latach 1989-2013.
Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl 

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej