Menu
  • Fotografie
  • Strajk w fabryce WAGON (2003). Mariusz Forecki

Strajk w fabryce WAGON (2003). Mariusz Forecki

Strajk w fabryce WAGON (2003). Mariusz Forecki
Strajk w fabryce „Wagon” w Ostrowie Wielkopolskim (sierpień 2003)
O strajku: 
- „W czwartek rano na I zmianę przyszła niemal cała załoga Fabryki „Wagon”. Tuż przed godz. 9.00 zebrali się pod domem zarządu, ale na trenie zakładu. Atmosfera była bardzo gorąca i związkowym przywódcom z trudem chwilami przychodziło utrzymanie spokoju. Brak zarządu na wiecu załoga przyjęła gwizdami i okrzykami: „Złodzieje, chodźcie do nas”. – Wy dostajecie swoje kilkutysięczne pensje na czas, a my nie mamy za co kupić dzieciom chleba. Spróbujcie przeżyć miesiąc za 500 zł  – mówili w tłumie pracownicy fabryki. – Gdzie są pieniądze z prywatyzacji? Prezesie Prieditis, co pan zrobił dobrego przez cztery miesiące dla tej firmy? – domagali się odpowiedzi pracownicy.”
(fragment pochodzi z tekstu, który ukazał się w Gazecie Ostrowskiej).
Dziś po fabryce pozostał pusty plac.

Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej