Menu

Mały biznes. Mariusz Forecki

Mały biznes. Mariusz Forecki
Pierwsza wzmianka o Wildzie pochodzi z 1253 roku, której pierwotna nazwa to: Wierzbice. Wierzbice kupił w 1488 roku Jakub Wilda. To od jego nazwiska dzielnica zyskała później swoją nazwę. W drugiej połowie XVI w. u zbiegu dzisiejszych ulic Niedziałkowskiego i Górnej Wildy powstał na terenach byłego leprozorium szpital dla ubogich pw. św. Łazarza.
W początkach XVIII wieku splądrowana przez szwedzkie wojska Wilda popadła w zupełną ruinę. To wtedy władze Poznania i biskupstwo postanowili sprowadzić osadników z Bambergu.
Dzisiaj Wilda to trochę zapomniane miejsce w Poznaniu, co pozwoliło jej na zachowanie swoistego klimatu. Nie powstały tutaj wielkie inwestycje. Jest trochę takim zapleczem dla wielkiego centrum handlowego Poznań City Center. Na Wildzie znajdują się jedne z ostatnich w Poznaniu zakładów, które nie przeszły jeszcze transformacji: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Jest też tutaj sporo niewielkich warsztatów, jak choćby zakład napraw radiowo-telewizyjnych, którego pracownicy poradzą sobie z najdziwniejszymi produktami globalnej elektroniki. Uroku dodaje mały sklep Las Wildas, tuż przy Rynku Wildeckim.
Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej