Menu

Otwarcie. Mariusz Forecki

Otwarcie. Mariusz Forecki

Polska w ostatnich kilku latach to wielki plac budowy. Budujemy autostrady, rewitalizujemy stare tereny, na których działały niepotrzebne już wielkie fabryki, budujemy stadiony, modernizujemy dworce kolejowe, budujemy nowe centra handlowe. Otwarcia tych ostatnich wiążą się wyjątkowymi promocjami w znajdujących się tam sklepach. Ludzie potrafią godzinami czekać na wyznaczony moment otwarcia, aby, gdy ono już nastąpi, jak najszybciej zdobyć upragniony telewizor, odtwarzacz DVD, czy skorzystać w wyjątkowej promocji. Takich miejsc powstaje coraz więcej i planowane są kolejne. 
Zdjęcia przedstawiają otwarcie wielkiego centrum handlowego: Poznań City Center (które powstało na terenach, na których mieścił się przez wiele lat URZĄD CELNY), połączonego z nowym dworcem kolejowym i centrum handlowego MALTA w Poznaniu.

Mariusz Forecki
(ur. 1962), mieszka i pracuje w Poznaniu.
Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. “Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny”, “Nowy, wspaniały świat”, “Barwy władzy”, “Poza Rajem”, "Okruchy Dnia", "BlueBox". Fotografował m.in. na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots (www.5shotsmagazine.com) publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (ZPAF, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010), , KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Wydawnictwo Kopka, Wrześniaq 2012), W PRACY (ZPAF, Poznań 2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
strona internetowa: www.forecki.pl 

Wspierają nas:

Albumy fotograficzne dla iPad'aKatedra Fotografii w PoznaniuZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg WielkopolskiMiesięcznik PRESSWarsztaty fotograficzneKwartalnik FOTOGRAFIAKolektyw fotografów un-posed.comSubiektywny blog o fotografii dokumentalnej